TARIF VERI TABANI TARIF ARA HAKKIMDA
Tarifler Kaymaklı Kayısı DolmasıHAZIRLANISI:

Kayısı şekerini hazırlamak için; izomalt şekeri, su ve sarı gıda boyasını küçük bir sos tenceresinde karıştırarak eritin.

Isı sıcaklığını 165 dereceye getirip şeker karışımını altı açık kalacak şekilde, kayısı görünümünde şişirin.

İçini doldurmak için; kuru kayısı püresi, ince çekilmiş ceviz içi ve taze kaymağı karıştırıp soğuması için buzdolabına kaldırın.

Servis esnasında yer vereceğiniz cevizli crumble için; un, toz şeker, kabartma tozu, Hindistan cevizi tozu ve ceviz kırıklarını ayrı bir yerde harmanlayın. Soğuk tereyağıyla hızlıca karıştırıp elde ettiğiniz hamuru önceden ısıtılmış 180 derece fırında 4 dakika pişirin.

Kayısı sorbet için; kayısı püresi, su, toz şeker ve glikozu küçük bir sos tenceresine alıp kaynatın. Soğuyan karışımı dondurma makinesinde karıp kıvam almasını sağlayın.

Tabak süslemesinde kullanacağınız fıstık sos için; glikoz ve suyu kaynatıp eritilmiş fildişi çikolatayı ekleyin. Sonrasında fıstık ezmesi ve toz fıstık ekleyerek karıştırın.

Yine servis esnasında yer vereceğiniz katı kıvamlı meyve püresi için; kayısı püresini küçük bir sos tenceresinde kaynatın. Pektin ve pudra şekeri ilavesiyle çektirme işlemini sürdürün.

Sonrasında toz şeker ve glikozu katıp ısıyı 107 dereceye çıkarın. Son olarak taze sıkılmış limon suyu katıp kestirdiğiniz karışımı, küçük kalıplara döküp bir gün süresince bekletin. Kuru kayısı görünümünde kıvam alan püre karışımını toz şekere bulayın.

Servis tabağına ince şeritler halinde fıstık sos sıkın. İri bir kayısı formunda hazırladığınız kayısı şekeri içine kaymaklı dolgu malzemesini doldurun, boşluk kısmı altta kalacak şekilde tabağa yerleştirin.

Cevizli crumble'ı iri parçalar halinde tabağa alıp üzerine bir top sorbe yerleştirin. Önceden şekil verip toz şekere buladığınız katı meyve püresi eşliğinde soğuk olarak sevdiklerinizle paylaşın.

MALZEMELER:


70 gramun

70 gramtoz şeker

1 gramkabartma tozu

40 gramhindistan cevizi tozu

50 gramtereyağı

40 gramkırık ceviz

45 gramfıstık ezmesi

20 gramtoz fıstık

15 gramglikoz

35 gramsu

10 gramfildişi kuvertür

60 gramtaze kaymak

20 gramkuru kayısı püresi

15 gramceviz içi

100 gramkayısı püresi

3 grampektin

11 grampudra şekeri

75 gramtoz şeker

20 gramglikoz

2 gramtaze sıkılmış limon suyu

100 gramkayısı püresi

100 gramsu

40 gramtoz şeker

15 gramglikoz

100 gramizomalt şekeri

3 gramsu

1 gramsarı gıda boyası

ACIKLAMA:


SURESI:

KAÇ KİŞİLİK1 kişilik

HAZIRLAMA SÜRESİ30 dakika

PİŞİRME SÜRESİ20 dakika

KAYNAK:

https://yemek.com/tarif/la-torre-kaymakli-kayisi-dolmasi/