TARIF VERI TABANI TARIF ARA HAKKIMDA
Tarifler Elmalı Ters Yüz KekHAZIRLANISI:

Tereyağını eritin ve ılıması için serin bir yerde bekletin.

Yıkadığınız elmayı kabuğunu soymadan dörde bölün, çekirdekli kısmını temizleyin ve birer santimetrelik parçalar halinde kesin.

Toz şekeri, yapışmaz bir tavada fazla karıştırmadan orta ateşte sallayarak eritin. Şeker eriyip açık kahverengi olduğunda elmaları ve soğuk suyu tavaya alın. Arada karıştırarak elmalar yumuşayan kadar bir-iki dakika ocakta tutun. Ocağı kapatın ve karışımı kenara alın.

Kek hamuru için yumurta ve şekeri krema gibi olana kadar çırpın. Vanilya ve tarçını ekleyin. Un ve kabartma tozunu karışıma ilave ederek karıştırın. Son olarak ılık tereyağını ekleyin ve malzemeler bütünleşene kadar karıştırın.

Kek hamurunu tavadaki karamel tabanın üzerine kaşıkla düzgünce yayın. Tavanın kapağını kapatın. Üç dakika orta ateşte tuttuktan sonra ateşi en kısık konuma getirin ve 20 dakika kapağını açmadan pişirin. 20. Dakika sonunda kürdanla pişme durumunu kontrol edin. Kürdan temiz çıktığında ocağı kapatın.

Tavanın üzerine bir servis tabağı kapatarak keki çevirin. İlk sıcağının geçmesi için birkaç dakika bekleyin. Afiyet olsun.

MALZEMELER:


150 gramtoz şeker

1 adetorta boy elma

2 yemek kaşığısoğuk su

2 adetyumurta

50 gramtoz şeker

1 yemek kaşığıvanilya özütü (ya da aynı oranda vanilya şekeri)

1 tatlı kaşığıtarçın

150 gramun

1 çay kaşığıkarbonat

100 grameritilmiş tereyağı

1 paketçırpılmış krema (arzuya göre)

100 gramkaymak

ACIKLAMA:


SURESI:

KAÇ KİŞİLİK8 kişilik

HAZIRLAMA SÜRESİ15 dakika

PİŞİRME SÜRESİ25 dakika

KAYNAK:

https://yemek.com/tarif/elmali-ters-yuz-kek/